Thursday, September 5, 2013

Jocuri

Sa nu te-ntorci doar ca sa poti sa pleci,
Nu ma lasa sa refac pasi uitati de mult!
Te vreau dar,sti tu, nute plang,nu pot!
E greu sa vizionezi un film urat de toti,
Doi actori ce au uitat de cad s-a spus motor.
Si vreau sa joc,sa rad,sa plang,vreau tot!
Mi-e dor sa-ti simt suflarea pana nu mai pot,
Sa nu ma intelegi gresit,nu sufar,nu e felul meu!
Sunt doar o calatoare cu ganduri trecatoare.
Sunt o copila sfidatoare ce vrea mereu prea mult,
Dau mereu foarte putin ce-i drept si recunosc,
Ma uit mereu in jur si tac si-astept si nu stiu ce!
Vad lume plina de regrete-ascunse si perfide,
De placeri nevinovate si lacrimi pasionale,
Lume frumoasa cu oameni tristi ce au uitat sa rada,
O lume automata ce nu spune ce simte cand simte,
Si eu ce fac?Eu plang cu-n ochi si rad cu altul,
Tanjesc la iubire chiar si-o clipa de-o sa fie!
O clipa de placere si poate mai putin de-atat...
Sa traim,sa iubim in lumea asta prematur adulta,
Uitam de noi,de consecinte,si regrete-ascunse,
O lume de roboti ce-nvata sa traiasca.

Wednesday, July 10, 2013

Freedom

     
 Numele meu este Caroline si locuiam in Gillsville,un mic orasel din Georgia atunci cand viata mea a luat o turnura cel putin dubioasa!
         Mai aveam 2 ani de liceu si imi uram mama cu o pasiune greu de egalat.Imi uram orasul natal,colegii aproape in aceeasi masura.
         Nu visam decat ca intr-o zi aveam sa plec si sa nu ma mai intorc in veci.Sa scap de mama care cu stilul ei Machiavelic distrusese orice ambitie,vis,orice particica vie din mine si absorbise ca un burete apa,ultima picatura de bucurie.
        De cand m-am nascut a inceput sa ma minta,m-a tinut departe de tatal meu si de aceea nu l-am cunoscut niciodata si nici macar nu stiam daca el avea vreo idee despre existenta mea.
         In seara aceea am avut un scandal oribil dupa ce gasise o tigara in geanta mea ,si oricat am incercat sa o conving ca nu era a mea nu m-a crezut.Am incercat chiar sa invoc inscenarea unor extraterestrii si a crezut ca o luam la misto.Apoi mi-a indrugat ceva despre arunc viata pe geam,cum sinuciderea lenta in public este injositoare si vulgara...
         Si chiar nu fumam pe atunci...Pe atunci imi placea sa am una la mine pentru orice eventualitate...in caz de meteorit sa am dreptul la o ultima tigara.
         I-am spus la nervi...si pe vremea aia chiar credeam asta,ca o urasc si ca mi-a distrus viata...si nu era prima oara dar in acea seara era vulnerabila...m-a luat in serios si s-a dus la ea in camera unde a inceput sa planga.Acum imi pare rau...dar atunci simteam o oarecare mandrie masochista pentru fapta mea.
          Am incuiat usa la camera si am pornit muzica ,am asteptat sa vina sa o opreasca pana la 4 dimineata cand am recunoscut lupta pierduta si m-am culcat.
         In cele cateva ore de somn am avut un vis in care imi cadeau dintii si un barbat m-a luat de mana si mi-a zambit,si am mers fara sa privim in jur fara sa vedem fetele oamenilor care se strangeau in jurul nostru.Eu il priveam doar pe el si el pe mine cu ochii blanzi dar totusi reci...ca un inger mort.Ca si cum ceva il rodea din interior.
         Cand se pregatea sa spuna ceva,o raza de soare ce s-a strecurat printre draperii m-a trezit.Eram transpirata si speriata parul lung,negru si ciufulit se lipise de frunte si de ceafa si corpul umed.Am refuzat sa ma dau jos din pat imediat si am ramas asa,cu ochii inchisi.Eram inca supaata si am decis sa-i aplic tratamentul tacerii urmatoarele zile.
        Era deja ora doua si nu venise sa ma trezeasca.M-am gandit ca joaca dur si imi da sa beau propria pastila.Nu aveam nici o problema cu asta...veninul meu ar fi anulat efectul,in fond eu detineam recordul de doua saptamani de liniste profundasi eram dispusa sa nu parasesc camera pana nu avea sa vina sa ceara pacea.Ramaneam acolo chiar daca corpul meu incepea sa se autodigere pentru a ramane in viata.
       A m decis insa sa trisez cand mirosul emanat de corpul meu devenise propriul meu inamic si m-am indreptat cu pasi marunti catre baia care se afla la capatul coridorului.Chiar dupa camera EI.
        Nu m-am putut abtine si am lipit urechea de lemnul rece,si imediat ce am reudit sa opresc sunetul vocii micute din capul meu...nu am auzit nimc.Nu puteam sa spun daca dormea sau ascultam sunetul a 4 pereti goi.Dar nu avean sa fiu prima care deschidea usa celeilalte.Am intrat in baie si am pornit dusul pe care trebuia sa il las sa curga 10 minute inainte de a-l putea utiliza.IL URAM!Cu fluctuatile lui de apa calda,apa rece,niciodata potrivita si avea si o presiune de cacat.
         Dupa 20-30 de minute am iesit din dus si am stat in fata oglinzii vara sa privesc ceva,doar intrebandu-ma de rostul vietii,daca voi reusi in vata,daca voi pleca din Gillsville cat eram inca tanara sau aveam sa ajung ca celelalte fete din oras o simpla chelnerita sau in bratele unui batran bogat care sa abuzeze de tineretea mea.
         Nu m-am considerat niciodata atragatoare,cu parul castaniu si ars,ochii verzi si pielea translucida...pe scurt,SPELBA.Intotdeauna mi-am dorit sa am ochii negrii ca ai mamei in schimb cred ca i-am mostenit pe ai tatalui meudar o uram ca nu puteam sa stiu sigur.
        Mereu m-au inspaimantat oglinzile si condensul,ceata...combinate imi antrenau imaginatia mult prea bogata din perspectiva unora...imaginea era nefocalizata ca o fotografie veche cu o fantoma.
        Am coborat in bucatarie la protestele sustinute ale stomacului meu gol.Un sandwich cu branza si soia deoarece refuzam sa mananc carne de ceva timp...motivele fiind vaste si confuze in mintea mea adolescentina.La o cercetare mai apanuntita am gasit un biletel mic,verde lipit de unul din dulapurile pentru vase...rusinos,nu aveam idee de cum arata scrisul mamei dar era vina ei ca nu-mi scria mai des.
        "Am fost chemata urgent la un caz si ma intorc curand!"Era cam vag dar in momentul acela eram cel mai fericit om din America.
       Mama era detectiv sau ceva de genul si pleca destul de des dar de obicei se asigura ca sunt indeaproape pazita.Primul lucru...L-am sunat pe Caleb,singura persoana in care ma regaseam.Era ciudar si intunecat,era tot ceea ce aveam nevoie ce ma linistea.Am scos o sticla de vin si am pornit muica pana ce nu mi-am mai putut auzi gandurile.
        Cand caleb a ajuns deja terminasem primul pahar cu vin si eram inca infasurata asemeni unei omizi in cocon in prosopul meu de baie.A intrat direct,cum l-am sfatuit si m-a cuprns cu mainile de solduri,moment in care poate datorita anxietatii datorate visului la care inca ma gandeam sau a paranoiei induse de vinul baut am tresarit si am tipat.
         Avea 19 ani,terminase liceul cu un an inainte dar nu se dusese la colegiu.Mama ca de fiecare data imi interzisese sa am vreo legatura cu el,poate datorita faptului ca imi interzisese orice altceva si ramasese singurul lucru care ma mai bucura...Nu-l iubeam si nici el pe mine...dar intre noi exista o atractie aproape electrica ca un magnetism ciudat...Poate din cauza ca eram doi paria ai societatii,pe care era nevoie sa-i ti izolati de restul lumii...o lume innecata in prejudecati,el cu un trecut incert si un viitor si mai incert,iar eu cu parul ciudat,salbatic si codite lunngi,cu machiaj vulgar sau prea strident,mereu cu haine prea diferite...mereu prea-prea ori foarte-foarte...cu principii de barbat cu reputatie proasta inca de la nastere,fiind vesnicul copil din flori.
       Dar gura lumii nu paruse sa ne afecteze vreodata.Tatal lui luase calea bauturii si a dogurilor inca de acum 5 ani cand sotia lui murise datorita uni infarct la 32 de ani.Mai avea un frate cu care nu vorbea si de vreo 3 ani nu mai stia nimic de el,dar cred ca tocmai trecutul lui si felul in care trata situatia din umbra,cu misterul nelipsit sin privire,ciudatenia intunecata,demonica,m-au atras la el.
       M-a sarutat apasat,simteam dorinta lui...dar eram fericita ca nu era urma de iubire...El nu astepta nimic inapoi,nu astepta iubire,nu astepta fidelitate,nu astepta cuvinte dulci...ma astepta doar pe mine.L-am imbratisat,apoi mi-am infipt unghiile in carnea lui calda ...
      Un lucru minunat la Caleb?Nu era niciodata dimineata holbandu-se la mine cand dormeam....Nu imi aminteam nimic din seara trecuta si ma durea capul ingrozitor asa ca m-am dus sa caut o aspirina si sa imi amintesc ceva.
      Apoi,din senin,mi-am adus aminte de moak,motanul meu care probabil era lihnit si infrigurat caci usa lui area blocata de un scaun.Am pus un bol cu lapte in locul lui obisnuit si am ridicat usita.Poate eram nascuta sa ranesc fiintele umane dar ele au macar puterea si discernamantul sa riposteze....in schimb ce poti cere unui animal?El nu se va lupta cu tine mult timp...ci te va privii cu ochii reci,tristi si inspaimantati.Moak era un maidanez negru l-am adoptat exact in ziua cand cei de la adapost doreau sa-l eutanasieze datorita agresivitatii.Eu nu l-am vazut niciodata agresiv...a fost un animal dulce de la inceput,nu a zgariat...nu a muscat.Stiam ca se v-a intoarce...presupun ca poti lua pisica din strada dar nu poti lua strada din pisica.
Cand stomacul i-o va cere avea sa se intoarca.
      Pana la pranz am stat pe canapeaua din camera de zi si am mancat tot ce am gasit in frigider si in imprejurimi uitandu-ma la filme de zmeura de aur la TV.
      Iubeam aceasta canapea veche...Nu era murdara dar undeva,avea un suflet care pastra mirosul anilor trecuti peste ea,atatea amintiri din vremea in care eu si mama eram inseparabile...Cand nu puteam vedea viata fara ea.Mirosul vinului varsat acum doi ani cand am auzit-o pe mama intrand in casa chiar daca trebuia sa se intoarca seara urmatoare...Era primul pahar din viata mea,locul inde o arsesem cu tigara furata din pachetul mamei cand am fumat pentru prima oara...mirosul de guma care a stat mult timp lipita de spatele ei...sute defapt,pe care am fost nevoita sa le dau jos o zi intraga pentru a putea sa merg la prima mea petrecere din liceu...Petrecere la care am pierdut lantul mostenit de la bunica,si multe altele...Toate aceste amintiri intr-o singura bucata ieftina de mobilier tapitat prost.Daca eu plecam undeva,canapeaua aceea avea sa mearga cu mine!
       Cand am adormit am avut acelasi vis ciudat de acum 2 nopti,iar cand m-am trezit am verificat in oglina sa vad daca fiecare dinte e la locul lui.Citisem pe internet ca inseamna anxietate,sau o persoana apropiata iti va muri.Am intrat in apa calda cu o cana ne ceai si am stat aproximativ 2 ore pana ce apa s-a racit iar pielea mea s-a zbarcit.Scapasem de starea de anxietate si in camera de zi l-am gasit pe moak murdar de noroi simtind blanita uscata si tepoasa asa ca i-am aplicat acelasi tratament.In timp ce il spalam apa s-a facut rosie si am realizat ca era defapt sange dar Moak nu avea nici o rana.Mi-am spus ca am innebunit si mi-am scos aceasta imagine din cap.
       Ceva era "putred in Danemarca"asa ca am sunat-o pe mama dar tonul ei de apel venea  din casa,din camera ei care era inchisa.L-am sunat pe Caleb care avea unele talente dubiaoase,si a venit in 15 minute deschizand imediat usa cu o agrafa de birou...Mereu am vrut sa fac si eu asta dar el mi-a spus ca e lucru ce se fura nu se invata."Daca furi chestia asta furi si altele",am gandit eu la momentul acela.Cand am intrat in camera toate lucrurile mamei erau acolo,chiar si portofelul cu cardurile si actele...stiam ca e ceva rau.N-am sunat la politie in seara aceea caci mama era adult si nu ar fi cautat-o nimeni iar eu as fi ajuns intr-un centru pentru minori.Am dormit la Caleb nevrand sa stau singura in casa aia dupa ultimele cercetari.Caleb m-a tinut in brate pana dimineata si era prima oara cand simteam ca ma iubeste si asta parea gresit...ma speriase si m-a facut sa fug de aceasta situatie cu o lasitate greu de imaginat.Am plecat spre casa fara sa-mi iau la revedere de la el si multumita ca nu am dat de tatal lui.
       Aerul era rece si greu...apasandu-mi pieptul pana ce nu mai puteam respira,Purtam un tricou negru si o pereche de jeansi subtiri si o pereche de tenesi standard negrii...perechea mea preferata si foarte usata simtind pietrele in talpa ca si cum mergeam desculta.Dar refuzam cu inversunare sa ii arunc...aveau o personalitate aparte.Dar adearul era ca aveau doar pietre,nori si gauri.
       Cand am ajuns in fata casei am simtit ca ceva nu era bine...simtul meu de autoaparare ma indemna sa fug si sa nu ma ut inapoi.Am stat si am privit usa timp de 10 minute pana m-am decis si am deschis-o.Inauntru era muzica si televizorul aprins si un miros de clatite si zmeura m-au atras inauntru.
         "Mama?"Am strigat eu dar nimeni n-a raspuns.M-am gandit ca poate un criminal in serie lua micul dejun in casa mea asteptand sa ma omoare si pe mine si sa ma duca la subsol unde probabil o dusese si pe mama.Dar in schimb o femeie care imi parea foarte cunoscuta cu parul negru albastrui si ochii negrii ca ai mamei,cu acelasi chip ca al ei...dar totusi nu ea.Apoi,din reflex mi-am amintit de o posa cu doa fetite gemene si o papusa de carpa rupta in jumatate...Aceasta era sora geamana a mamei despre care nu vorbea niciodata,de parca ar fi fost Voldemort.Era matusa mea Lora care totusi parea mult mai prietenoasa si mai tanara fata de mama.
         "Hei,scumpo!Uita-te la tine ce domnisoara te-ai facut!"Speram ca nu imi fac ciupi obrajii dar totusi a facut-o apoi i-a sarutat cu rujul ei movaliu si mirosul de cuisoare si vanilie.N-am scos nici un cuvand ai am asteptat ca intalnirea sa se termine si sa pot sa mananc din clatitele alea caci mancasem o felie veche de pizza acasa la Caleb cu vreo 18 ore in urma.
          Totusi,inca era ceva ce-mi spunea sa fug...si situatia,de ce ar fi trimis-o mama pe ea sa stea cu mine?Cand nici nu mi-a permis sa-i rostesc numele.